Litvanya Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Vize başvurusu süreci ilk kez bu sürece dahil olanlar için yorucu bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle bizler gerekli danışmanlığı yaparak süreci sizler için çok daha kolay bir hale getirmekteyiz. Sizlere gereken evrakları bildirip ret almamanız için yardımcı olmaktayız.

  • Litvanya vizesi için ilk gereken evraklar T.C. kimlik kartınızın önlü arkalı fotokopisi olmalıdır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz burada oturum izni belgeniz gerekecektir.
  • Ardından pasaport gerekmektedir. Pasaportun aslı dosyada yer almalıdır. Ancak bunun dışında daha önceki pasaportunuzu da var ise ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde önceden bir vize sahibi olduysanız bunları da ekleyebilirsiniz çünkü olumlu bir etkisi olacaktır. Hali hazırda bu süreç ilk kez vize alanlar için daha zordur. Pasaportta en az 2 sayfa kullanılmamış olmalıdır.
  • Litvanya vize başvurusu gerekli evraklar bunlarla da sınırlı değildir. Biyoemtrik fotoğraf gerekmektedir ve 35×45 ölçülerinde olmalıdır. Fotoğraf son 6 içerisinde çekilmiş olup aynı zamanda 2 adet olarak dosyaya eklenmelidir.
  • Seyahat sağlık sigortası yapmanız gerekmektedir. Bu sigorta en az gideceğiniz günden döneceğiniz gün kadarını kaplamalıdır. Fazladan kalma ihtimalinize karşılık seyahat sigortasını uzatmak da bir tercihtir. Ancak sigorta zorunludur ve yaptırılmalıdır.
  • Rezervasyon bilgileriniz dosyada yer almalıdır. Hangi araç ile giderseniz gidin rezervasyon belgesi gerekmektedir. Bunun dışında bu bir turistik vize ise otel rezervasyonununuz da dosyada yer almalıdır. Bu hangi günler o ülkede kalacağınızı da garantiler.
  • Vize ücreti dekontu. Vize ücretinin ne olduğu sizlere belirtilecek olup ödemesi dosyaya eklenmelidir. Ödemeler kredi kartı ile yapılmalıdır. Çipli kart olması gerekmektedir.
  • Son 3 aylık banka hesap özetiniz eklenmelidir. Burada olması gereken bir miktar vardır ve bu alt sınırdır. Günlük miktar 40 Euro olarak belirlenmiştir ve buna bağlı olarak kaç gün kalacağınızı belirten bir ödeme planı hesabınızda gözükmelidir.

Kimler Litvanya Vizelerinden Muaftır?

Litvanya vizelerinden sınırsız biçimde muaf olabilmek mümkün değildir. Ancak belli bir süre muaf olan pasaportlar bulunmaktadır. Yeşil pasaport olarak da adlandırılan hususi pasaport, diplomatik pasaport olarak bilinen kırmızı veya siyah pasaport 90 gün kadar vizeden muaf olarak karşımıza çıkar. Yani bu pasaportlara sahip olan biri 90 gün boyunca Litvanya’da vizeye ihtiyacı olmadan barınabilecektir. Litvanya vize başvurusu gerekli evraklar 90 gün sonrası için hazırlanmalıdır.

Litvanya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Litvanya vize ücreti vize tipine göre değişim göstermektedir. Ancak genel olarak 105 Euroluk bir ücret karşımıza çıkar. Bu ücretin bir aşağı ve bir yukarı oynayabileceğini de bilmek gerekmektedir. Aynı zamanda yaş grubuna bağlı olarak da bir vize ücreti belirlenecektir. Bu çocuklar için geçerlidir. 0-6 yaş 25 Euro iken 6-12 yaş 65 Euro olarak bilinmektedir. Burada net bir fiyat alabilmek için konsolosluk aranmalıdır. Fiyatlar değişim gösterebilir ve takip etmek zor olabilmektedir.

Menü
Acil Vize